A testvérek között kialakuló viszály egyik tipikus színtere a játék. Ha közel azonos korúak, akkor természetes, hogy az érdeklődésük is hasonló, ugyanazzal a videojátékkal fognak játszani. Óhatatlanul felmerül a „ki az ügyesebb” problémája, és ezzel együtt a konfliktus is kialakul.
Szülőként nem árt tisztában lennünk vele, hogy a testvérek közötti veszekedés, féltékenység természetes folyamat, sőt szükséges a fejlődéshez. A gyerek ilyenkor gyakorolja be a későbbi, felnőtt élethez szükséges konfliktuskezelési technikákat. A viták során empátiát, elfogadást tanul, és nem utolsósorban megtanulja kontrollálni az indulatait.
Mit tehetünk, ha játék közben elszabadulnak az indulatok?
- Fontos, hogy a gyerekek tudják, meddig mehetnek el, - ne engedjük a fizikai erőszakot, verekedést!
- Tekintsük elfogadottnak, hogy a gyereknek is vannak indulatai és legyen természetes, hogy ezeket ki is fejezheti. Fogadjuk el, ha a gyerek dühös, vagy féltékeny az ügyesebb testvérre. Egyúttal beszélhetünk arról, hogy nekünk is vannak indulataink, de ezeket megtanultuk kezelni.
- Kérjük az ügyesebb, vagy nagyobb testvér segítségét, de diszkréten. Mondjuk el neki, hogy számítunk a támogatására. Magyarázzuk el neki, hogy miért féltékeny a testvére és próbáljuk meg az Ő segítségével feloldani a konfliktust. Megoldás lehet, ha a nagyobb gyerek segít a kisebbnek a játékban.
- Jó móka, ha mi magunk is beszállunk a játékba. Megmutathatjuk, hogy mi magunk is ügyetlenek vagyunk. A gyereknek példaértékű, ha felvállaljuk a tökéletlenségünket és tapasztalatlanságunkat. Ha együtt játsszunk a féltékeny gyerekkel, akkor segíthetünk neki az indulatok feloldásában.
- Fontos, hogy ne csináljunk „bolhából elefántot”! Lehet, hogy a gyerekek között kialakult konfliktus fél perc alatt megoldódik. Amíg lehet, bízzuk rájuk a vita megoldását. Akkor avatkozzunk be, amikor feltétlenül szükségesnek érezzük a szülői jelenlétet.
A testvérek között kialakult viszály során kerüljük a büntetést. Helyette helyezzük a hangsúlyt a közös problémamegoldásra, amelyben a veszekedő gyerekek is aktívan részt vesznek.