A tiltás, mint nevelési eszköz

A szülő-gyermek kapcsolatban hamar elérkezik az idő, amikor a szülő elképzelései szembekerülnek a gyerek vágyaival, igényeivel. Ilyenkor kerül elő a dilemma, miszerint drasztikusan tiltsunk, vagy inkább alkalmazzuk a „húzd meg ereszd meg” elvét.

A kemény tiltás biztos, hogy ellenkezést vált ki, bár korcsoportonként más és más reakciókkal kell számolnunk a gyerek részéről. Ha 6-10 éves gyereknek tiltjuk meg a számítógépes játékokat, akkor megúszhatjuk egy jó kis hisztivel, és szerencsére az ilyen korú gyerek figyelme még viszonylag könnyen elterelhető.

Kiskamasz, kamasz gyerekünkkel már meggyűlik a bajunk, így jobb, ha csínján bánunk a tiltásokkal. A 12-16 éves gyerek szinte mindenre érzékenyen reagál. Nem kell mindent megengednünk, de nagyon fontos a hangnem és a tálalás. Próbáljuk meg neki elmagyarázni, hogy miért nem szeretnénk, ha az adott játékkal játszana. A baráti, szeretetteljes hangnem elengedhetetlen. Óvakodjunk attól, hogy rendszeresen felemeljük a hangunkat, vagy ellentmondást nem tűrő hangnemet üssünk meg.

Ha a gyerek lázadó típus, vagy éppen nagyon érzékeny korszakát éri, akkor előfordulhat, hogy „csakazértis” játszani fog. Nem is kell ezt otthon tennie, az adott játékkal a barátjánál is játszhat. Természetesen nem fogja ezt otthon elmondani, ebből pedig bizalomvesztés fakad. Ha a szülő rájön, hogy a gyerek füllent, akkor még nagyobb konfliktus kerekedik.

Más gyerekek „megbüntetik” a szülőket, olyasmivel, amiről tudják, hogy a szülőt bosszantja. A legrosszabb reakció a közöny, amelyet a gyerek bosszúból mutat a családi élet, tanulmányok iránt. Ha rendszeresen tiltunk, akkor ne csodálkozzunk, ha a gyerek közömbössé, rosszkedvűvé válik.

 Mi a jó megoldás?

A leggyakrabban a „húzd meg ereszd meg” elv válik be. Megengedhetünk egy játékot, amit ugyan szívünk szerint tiltanánk. Megfogalmazhatjuk a gyerek felé, hogy nem tartjuk jónak, ha az adott játékkal játszik, de fontosak nekünk a vágyai. „Cserébe” alkut köthetünk a gyerekkel, hogy egy másik játékkal ne játsszon, vagy kevesebb időt töltsön a számítógépnél és több időt fordítson a tanulásra/mozgásra. 

Szerző: Kunsay Gyula  2013.04.22. 18:22 Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://videojatekokrolszuloknek.blog.hu/api/trackback/id/tr455241770

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása