Kamasz gyermekünk nevelése kívánja meg a legtöbb odafigyelést, diplomáciai érzéket, türelmet. Ebben az életkorban már semmire sem megyünk tiltásokkal, ha megpróbáljuk, akkor merev ellenállás, vagy hazudozás a válasz a gyerek részéről. A dac a végletekig elharapózhat a gyerek viselkedésében, és minden tiltás csak olaj a tűzre.
Mégis mit tehetünk, hogy jó irányba terelhessük a gyerek fejlődését?
Ne tiltsunk keményen, ellentmondást nem tűrően! Ez ellen a gyerek biztosan fellázad, és a legtöbb esetben kiprovokálja a vitákat, veszekedéseket.
Mutassuk ki, hogy érdeklődünk a problémái iránt, megérjük Őt!
Ha nem veszítjük el a gyerek bizalmát, továbbra is barátjának tekint minket, akkor már nyert ügyünk van! Így biztosan hozzánk fordul, ha bajban van, nem máshol keresi a megoldásokat. Információkat szerezhetünk a barátairól, időtöltéseiről. Ez megadja a lehetőséget, hogy finoman, diplomatikusan befolyásolhassuk a döntéseit.
A legfontosabb, hogy a gyerek érezze: akkor is elfogadjuk Őt, ha undok, lázadozik, helytelenül viselkedik. Akkor is helye van a családban, szeretve van, ha rossz napja van, és semmi kedve az elvárásaink szerint viselkedni.
Ha a gyerek bízik bennünk, akkor megengedi nekünk, hogy kivegyük a részünket a szórakozásaiból, és ez vonatkozik a videojátékokra, vagy más egyéb kedvtelésekre is.
Fontos, hogy ne éljünk vissza ezzel: a gyereknek ebben az életkorban már szüksége van a magánéletre, tartsuk tiszteletben, ha magára zárja a szobája ajtaját, vagy a barátaival beszélget, játszik!
Ha nem szembesítjük a gyereket lépten, nyomon tiltásokkal, szabályokkal, hanem megbízunk benne és szabad levegőt hagyunk neki, akkor jogot ad nekünk rá, hogy kifejezzük a véleményüket a szórakozásaival, barátaival kapcsolatban. Megfogalmazhatjuk, hogy mi az, amit helytelenítünk és miért nem tartjuk jónak. Mindezt egy baráti hangulatú beszélgetés formájában érdemes megtennünk. Egyúttal azt is megfogalmazhatjuk, hogy figyelünk rá és fontos számunkra.
Természetes, hogy mindezek mellett kamaszkorban is fontosak a keretek, szabályok. A gyereknek tisztában kell lennie azzal, hogy mi az, amit már végképp nem tűrünk el, túlmutat az alku határain. Egészséges lelkű gyerek nem lépi át ezt a határt, hiszen számára is fontos a szülői elfogadás és az oldott, nyugodt légkör. Szüksége van a biztonságos háttérre az első szárnypróbálgatásaihoz.